O czym pamiętać i na co zwracać uwagę, przygotowując się do świąt w rodzinie patchworkowej? Oto kilka rad, które być może okażą się przydatne dla Was i Waszych bliskich.

  1. Nie budujcie nierealistycznej wizji świąt, w czasie których wszyscy będą szczęśliwi. Patchwork to lawina emocji. Każdy odczuwa co innego i trudno oczekiwać, aby przy tak skomplikowanej konfiguracji nie było ani jednej osoby, która wolałaby, aby te święta wyglądały inaczej.
  2. Nie ulegajcie presji rodziny – wystarczy, że na co dzień jest Wam ciężko. Nie dajcie się wciągać w rodzinne szantaże emocjonalne, które sprawią, że święta spędzicie głównie za kierownicą, co kilka godzin zmieniając kierunek, aby zadowolić każdego członka rodziny obecnością swoją i dzieci.
  3. Wyznaczcie czas tylko dla siebie, kiedy będziecie mogli zrelaksować się i razem odpocząć, nawet jeśli miałby on trwać zaledwie kilka godzin – lepiej mało niż wcale.
  4. Święta to okres, w którym wiele dzieci z patchworkowych rodzin, zamiast się cieszyć, czuje żal, smutek i rozgoryczenie. Myślą o tym, że chciałyby spędzać ten czas z obojgiem rodziców. Uszanujcie to i dajcie swoim dzieciom przestrzeń do szczerej rozmowy na temat tego, co naprawdę czują. Wyznaczcie specjalny moment, w którym będziecie mogli w pełni poświęcić im swoją uwagę.
  5. Chyba w żadnym innym okresie roku pieniądze nie znikają tak szybko z konta, jak w okresie okołoświątecznym. Dlatego zanim zaczniecie jakiekolwiek zakupy, zaplanujcie wysokość budżetu, który chcecie przeznaczyć na organizację świąt, i trzymajcie się go podczas wydatków.
  6. Przygotujcie się na to, że być może przyjdzie Wam przełamać się opłatkiem ze swoimi biologicznymi dziećmi zanim zaświeci pierwsza gwiazdka lub dopiero w pierwszy lub drugi dzień świąt. Awantury o to, gdzie dzieci mają być w czasie Wigilii, w niejednej rodzinie skończyły się poczuciem żalu, zawodu i zniechęcenia.
  7. Przygotujcie swoich bliskich na to, że być może będziecie mogli spotkać się z nimi dopiero w pierwszy lub drugi dzień świąt. Nie zmuszajcie ich do zrozumienia, z jakimi ograniczeniami związane jest życie w Waszym patchworkowym układzie, ale też sami nie dawajcie się zmuszać się do spełniania wygórowanych i oderwanych od Waszej rzeczywistości oczekiwań innych.
  8. Jeśli macie w zwyczaju pić alkohol przy świątecznym stole, róbcie to w sposób odpowiedzialny. Nigdy nie prowadźcie samochodu po spożyciu alkoholu. Wozicie nie tylko swoje, ale i cudze dzieci (pasierbice, pasierbów). Ponadto, gdy wypijecie za dużo, może okazać się, że długo skrywane emocje znajdą swój upust w najmniej odpowiednim momencie. Z pewnością nie chcecie, aby jeden kieliszek w kilka chwil zrujnował to, nad czym przecież tak ciężko każde z Was pracuje na co dzień.
  9. Zachowujcie się naturalnie. Sztuczność i przesada, zarówno w stosunku do swoich biologicznych dzieci, które widujecie np. jedynie raz na jakiś czas, jak i wobec pasierbów czy pasierbic, nigdy nie sprawdzą się w budowaniu szczerych i stabilnych relacji. Dzieci doskonale wyczuwają fałsz, a przy okazji same uczą się podobnych zachowań.
  10. I najważniejszy punkt dla patchworkowych rodziców: poczucie winy to najgorszy świąteczny organizator, więc jeśli to ono będzie dyktowało Wam, jak postępować w święta, z pewnością szybko zmienią się one w długo niezapomniany koszmar.